
Манифестът на „Съюз Спартак”
На 14 декември 1918 г. в „Роте Фане" бил публикуван разработеният от Роза Люксембург програмен манифест „Какво иска "Съюзът Спартак"?", който принципно противостоял на линията на НГСДП в революцията. Същия ден, в който той бил публикуван, централният орган на независимите „Фрайхайт" в редакционна статия, озаглавена „Германска тактика за германската революция" противопоставял на курса на развитие на революцията по спартаковски - избори за Национално събрание като средство за решаване на революционните проблеми.
В първия раздел на манифеста „Какво иска „Съюзът Спартак"? се давала характеристика на революцията от 9 ноември 1918 г. и нейните предпоставки. Във втория раздел се формулирала задачата за осъществяване на социалистически обществен строй. Отбелязвало се, че тя изисква „пълно mреустройство на държавата и пълен преврат в икономическите и социалните основи на обществото" в процеса на борбата на самите маси. В ожесточена борба против капитала във всяко предприятие „чрез създаване на постоянни представителни органи работниците могат да поемат контрола върху производството и накрая — фактическото управление".
В третия раздел на документа се разглеждали методите за осъществяване на социалистически преобразования. Роза Люксембург по принцип отхвърляла терора и политическите убийства като неотговарящи на целите и задачите на пролетарската революция. При това в противовес на сладникавите илюзии за „мирно въвеждане" на социализма тя подчертавала: „Безумие би било да се вярва, че капиталистите ще се подчинят доброволно на една социалистическа присъда на парламента, на Националното събрание, ще се откажат спокойно от собствеността си, от печалбите, привилегиите, експлоатацията ..... Те по-скоро ще превърнат страната в димящи развалини, отколкото да се откажат доброволно от наемното робство."
Във връзка с това в програмата се издигало искането да бъде сломена съпротивата на капиталистите „с железен юмрук и неизтощима енергия. На силата на буржоазната контрареволюция трябва да бъде противопоставена революционната сила на пролетариата... Борбата за социализъм е най-величествената гражданска война, която световната история е виждала, и пролетарската революция трябва да си приготви нужното оръжие за тази гражданска война..... Такова въоръжаване на сплотените трудещи се народни маси с цялата политическа власт за решаване на задачите на революцията е именно диктатурата на пролетариата и затова тя е истинска демокрация... Само там съществува демокрация, която не е измама за народа."
За решаването на поставените задачи манифестът набелязвал конкретни мероприятия: разоръжаване на контрареволюцията и въоръжаване на цялото възрастно пролетарско мъжко население, създаване на Червена гвардия; преустройство на старата армия; заменяне на всички политически органи и власти на предишния режим с доверени хора на Съветите; създаване на революционен трибунал, който да съди представителите на управляващата династия и военните власти, отговорни за войната, както и всички контрареволюционни заговорници; незабавна конфискация на всички хранителни продукти, за да се осигури снабдяването на населението. В политическата и социалната област: създаване на единна германска република; предаване на функциите на парламентите и общинските съвети в ръцете на работнически и войнишки Съвети, избирани от всички възрастни пролетарии от двата пола и от войниците, при което се установявало правото на отзоваване на представителите от Съветите; създаване на Централен съвет на работническите и войнишките депутати от цяла Германия, преизбиран не по-малко от веднъж на три месеца, и Изпълком — висш орган на законодателната и изпълнителната власт, който назначава и сменява народните пълномощници (правителството) и всички централни общогермански органи и чиновници; отменяне на всички съсловни различия, ордени и титли, пълно правно социално равенство на мъжете и жените; радикално изменение на социалното законодателство, намаляване на работния ден; незабавно преустройство в пролетарско-революционен дух на системата на снабдяване, жилищно настанявана, здравеопазване и образование. Като непосредствени икономически искания се издигали: конфискацията на всички доходи на династиите; анулиране на държавните дългове и военните заеми; ликвидиране на едрата и средната собственост върху земята, образуване на социалистически селскостопански кооперации под единно централно управление в цялата страна, като същевременно се предвиждало, че „дребните селски стопанства си остават в собственост на техните притежатели до доброволното им присъединяване към социалистическите кооперации"; експроприиране на банките, големите промишлени и търговски предприятия от Републиката на Съветите; овладяване на обществените средства за съобщение; конфискуване на доходите, надвишаващи равнище, установено от Централния съвет; избиране във всички предприятия на производствени съвети, които в съгласие с работническите Съвети ще контролират производството, а след това ще вземат в свои ръце управлението на предприятията; създаване на централна стачна комисия, която в постоянно сътрудничество с производствените съвети трябва да осигури разгръщащото се в страната стачно движение да има единно ръководство и социалистическа насоченост и да се поддържа от политическата власт на Съветите.
Специален раздел на програмата бил посветен на интернационалните задачи! Тук се предлагало да се установи незабавно връзка с братските партии зад граница, за да се осигури развитието на социалистическата революция върху основата на международното братство и революционния подем на световния пролетариат.
В заключителния раздел Роза Люксембург пишела от името на „Съюза Спартак", че той е „само съзнаващата своята цел част от пролетариата, която на всяка крачка сочи на цялата широка маса на работническата класа нейните исторически задачи, във всеки отделен стадий на революцията защищава социалистическата крайна цел, а по всички национални въпроси — интересите на пролетарската световна революция". Тя подчертавала, че спартаковци никога няма да вземат властта другояче освен в резултат на ясно, недвусмислено волеизявление на огромното мнозинство на пролетарските маси в цяла Германия, одобряващи целите и методите на борба на „Съюза Спартак", и заключавала: „Победата на „Съюза Спартак" се намира не в началото, а в края на революцията, тя е идентична с победата на огромните милионни маси на социалистическия пролетариат".
Програмният документ, написан от Роза Люксембург, страдал от известни недостатъци, които свидетелствували за сложността на процеса по идейно-политическото формиране на спартаковци. При все това манифестът „Какво иска „Съюзът Спартак"?" бил забележителен документ, който съдържал марксистки отговор на основните въпроси на германската революция. Обективно той бил понататъшна важна крачка към създаване на марксистка партия на германската работническа класа.
Няма коментари:
Публикуване на коментар