Маркс и Енгелс разработиха изходните начала в работата на партията с кадрите. Опирайки се на разработените от тях положения и на опита на работническото движение, В. И. Ленин обоснова значението на работата с кадрите и разработи нейните научни основи.
Ролята и значението на субективния фактор в общественото развитие според марксизма се обуславя от роля на народните маси като движеща сила на обществените процеси.
„Нито една класа в историята — пише Ленин — не е постигнала господство, ако не е издигала свои политически вождове, свои челни представители, способни да организират движението и да го ръководят". Той ясно посочи, че Партията трябва да формира ядро от професионални революционери, без които работническата класа не би могла да постигне победа над буржоазията.
В подбора на хората и в проверката на изпълнението Ленин вижда „гвоздея на цялата работа”. „Подбирайте нужните хора и проверявайте практическото изпълнение и това ще бъде оценено от народа".
Не бе далеч времето назад когато и у нас имаше разработени програми и система по подбора, обучението и възпитанието на кадрите и активистите. Целта на тази система се състоеше в следното: - Осъществяване на по-добър контрол при изучаването, подбора и издигането на кадрите и активистите; - Създаването на системност, в работата за подготовка и преподготовка на кадрите и в изучаването на практическия опит; - Воденето на точен отчет развитието на кадрите по цялата верига; - Повишаване изискванията и показателите за оценка на кадрите и активистите.
ЛЕНИНСКИТЕ ПРИНЦИПИ ЗА ПОДБОРА И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА КАДРИТЕ
Повишаване равнището на организаторската и политическата работа е тясно свързано с подобряване подбора, разпределението и възпитанието на кадрите и актива.
Основните ленински принципи за подбора и разпределението на кадрите са:
- Политическите и делови качества като основен критерий при подбора на кадрите.
- Съчетаване на кадрите от различните поколения.
- Съчетаване на кадрите от различните направления и професии.
- Системно обновяване и приемственост на ръководните кадри.
- Съсредоточаване на кадрите в решаващите звена. Движение на кадрите от местните органи към центъра и обратно.
Ленин изисква при издигане на работници на ръководна работа да се изучават от гледна точка на тяхната добросъвестност, политическа зрялост, познаване на работата, административни способности, опит и авторитет.
Когато говорим за политическите качества на кадрите ние трябва да вземем предвид преди всичко тяхната идейно-политическа зрялост и от даденост на каузата . Предаността на делото произтича непосредствено от идейната убеденост на кадрите и активистите и зависи от степента на тяхната идеологическа подготовка.
Изискването за политическата зрялост се отъждествява с политическата грамотност и се свързва с общообразователното им равнище . Политическата зрялост е преди всичко умението, както отбелязва Ленин „да превърнете комунизма от готови, заучени формули, съвети, рецепти, предписания, програми, в онова живо, което обединява нашата непосредствена работа, да превърнете комунизма в ръководство за вашата практическа работа".
Политическият облик на ръководителя се характеризира също така от неговите морални качества: чувство за отговорност, вяра в творческите сили на хората, тактичност в отношенията c тях, колективизъм, честност и принципност, простота и скромност в обществения и личния живот. Ленин е придавал огромно значение на възпитанието на високо морални качества в строителите на новото общество. Затова той обръща внимание при издигането на кадрите да се има предвид тяхната добросъвестност, т. е. отнасят ли се честно и старателно към възложената им работа.
Изключително голямо значение има принципността в работата на кадрите и активистите. Тя изисква да виждат в ежедневната си работа дълбоката връзка с общонародните задачи и изхождайки от тях, да изпълняват възложената им работа, без да се съобразяват с личните и приятелски настроения.
3a да могат да сплотяват, организират и ръководят дейността кадрите трябва да притежават определени знания и опит. Наред с това е необходим и такт, умение, правилно да установяват взаимоотношенията си с хората.
Скромността и простотата в обществения и личния живот са морални качества, които са видими. „Прост като истината"- казал за В. И. Ленин един работник, след като го е посетил в Кремъл. Никога и в нищо Ленин не е изтъквал своята изключителност, не е подчертавал своите заслуги, водил е обикновен и скромен живот. Ленин винаги е подчертавал, ,че всички успехи и победи са резултат от труда, усилията и борбата на целия народ.
Старите партийни дейци винаги са имали изострено чувство за такива ръководители, които се самозабравят, преувеличават своите заслуги, заслугите на колектива преписват на себе, загубвайки чувството за скромност.
Ленинското изискване за подбор на кадрите по политически качества е израз на класово-партиен подход в решаването на кадровите проблеми. Ленинският стил на ръководство се характеризира с органическо съединяване на революционния размах и деловитостта.
А. Политическите качества като критерий за подбора на кадрите трябва да се прилагат само в единство с деловите.
Необходимо е на ръководна работа да се издигат не само предани, но и образовани, способни и талантливи, с широта на възгледите дейци. Ленин подчертаваше, че за победата на социализма, само преданост не е достатъчна, както не е достатъчна и деловитост без политически усет.
Към деловите качества се отнасят всички онези, които определят възможностите на кадрите да организират практическото изпълнение на задачите: компетентност, организаторски способности, основно познаване на проблемите в сектора, усет към новото.
Деловитостта е такова умение, което помага да долавя актуалните проблеми и да виждат задачите в тяхната перспектива; умение, благодарение на което съответния деец може да съсредоточава вниманието си върху главното, конкретното, най-необходимото за момента и да се съобразява с местните условия. Деловитостта още е умение да се прилага научният подход и научната организация на труда; умение да се изпълняват стоящите задачи по най- краткия и верен път, прилагайки най-целесъобразни форми и средства.
Ленин обръща особено внимание на организаторските способности на ръководителите. „Само да се познава работата не е достатъчно, необходимо е да се организира работата".
Организаторските способности са едно от основните условия за успешно овладяване на дадена дейност и ефективното й осъществяване. Те се проявяват в умението на кадрите и активистите да установяват бързо и правилно връзки с хората, лично да общуват с тях, да долавят техните нужди и настроения, да умеят да възлагат задачи и да контролират изпълнението им, да проявяват взискателност, да правят оценка на резултатите от постигнатото.
Деловите и политическите качества се обуславят до голяма степен от равнището на общото образование и от гражданската професия. Образованието е важен критерии за оценка на качествения състав на кадрите и актива. Владимир Илич счита, че за да управляват успешно кадрите трябва да притежават специални знания, да познават въпросите на производството в отрасъла, в който те работят като политически работници.
Разбира се, само по себе си, образованието не е мерило за политическата зрялост. Затова не бива да се издигат на ръководна работа хора без изявени организаторски способности, независимо че имат добро образование. Към деловите качества се отнасят също и някои от порядъка на волевите: твърдост, решителност, смелост, упоритост .
Б. Правилното съчетаване на кадрите от различни поколения означава правилно съчетаване на опитните с по-младите кадри.
Разбираемо е че младите кадри се нуждаят от помощта, опита и знанията на по- опитните. Но в партията трябва да има грижливо отношение и към едните и другите. Утвърдените кадри трябва с желание да помагат на по- новите. От своя страна младите кадри следва с уважение да се отнасят към по-опитните си другари, старателно и задълбочено да изучават техния опит.
В. Издигане на кадри на ръководна работа от всички отряди на трудещите се — работници, селяни и интелигенция.
Последователният класов подход при подбора на кадрите и актива е важен принцип на партийната работа. Свидетели сме, че той се спазваше преди 1990 година.
Г. Принципът за системно обновяване и приемственост на ръководните кадри.
Онези от кадрите, които изостават от изискванията на времето трябва да се подменят своевременно с подготвени кадри, което ще доведе до повишаване равнището на дейността. Но трябва да се има в предвид, че не по-малко необходимо е усъвършенстването и стабилизирането на кадрите. А това означава, че обновяването трябва да става внимателно, защото необоснованото подменяне на кадри пречи както на работата, така и на развитието на кадровия потенциал. Губи се време за подготовка на нови кадри, нивото на дейността пада на по-ниско ниво, не се довеждат докрай важни решения и инициативи.
Д. Ленинският принцип за съсредоточаване на кадрите в решаващите звена .
Строителството на новото общество изисква най-подготвените кадри да работят във възловите звена . Това е била тежка задача за решаване, особено в първите години на утвърждаване на съветската власт и излизане на новата държава от разрухата, когато на практика са липсвали подготвени кадри в редица направления.
Е. Не по-малко значение в кадровата работа има разпределението на кадрите.
Най-важното тук е всеки да попадне на онова място, за което отговаря неговата подготовка и опит, за което съответстват неговите наклонности и възможности.
Ленинските принципи за подбора и разпределението на кадрите имат принципиално, непреходно значение и следва да се прилагат съобразно условията и непрекъснато изменящата се действителност.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА С КАДРИТЕ
Подборът, разпределението, обучението и възпитанието на комсомолските кадри, от една страна и, от друга — изработването на обективни критерии за правилият оценка на тяхната работа и качества — ето същността на проблема.
На първо място — тук трябва да се постави работата по изучаване и откриване на кадрите.
Ленин обръща особено внимание търпеливо и внимателно да се разпознават истинските организатори, да не се жали време и труд за издирването им, за запознаването с тях. Той изисква на кадрите да се помага, да се „разгърнат", внимателно да се въвеждат в работата, да се издигат на ръководна работа след десетки изпитания, движейки се от прости задачи към по-трудни.
Несъмнено, трябва да се владеят методите на психологията за установяване типа на темперамента, чертите на характера, волевите особености, въображението и е полезно тези методи да се прилагат в работата по изучаването на кадрите.
На второ място — съществен въпрос от организацията на работата с кадрите е в решаването на кадровите въпроси да участват широк кръг от партийните членове, да се отчете тяхното мнение. Откритото и всестранно обсъждане на всички кандидатури в изборните органи е предпоставка за обективна оценка на деловите, политическите и моралните качества. Важно значение при формирането на ръководните органи има работата по подготовката на предложенията за техния състав. Би следвало да се изтъкват техните достойнства и недостатъци, изборите да бъдат добре организирани, а всичко това изисква огромна предварителна подготовка, която е гаранция за издигане на ръководна работа на най-добрите.
На трето място — необходима е системна проверка и периодическа преценка на стила и методите на работа на кадрите и на резултатите, които те постигат.
От тези преценки трябва ясно да се вижда умеят ли кадрите да създават здрава политическа обстановка, проявяват ли качества на колективизъм, другарство, критичност и самокритичност, притежават ли подготовка за ръководители.
На четвърто място — вниманието трябва да бъде насочено към кадрите, които заемат най-отговорните ръководни длъжности, така наречените номенклатурни кадри .
На пето място — гаранция за успеха в подбора и разпределението на кадрите и актива е целенасочената работа с резервните кадри, която е съставна част от системата на подбора, разпределението и обучението на кадрите и актива. Създаването на резервни кадри е труден въпрос. С тях трябва да се води конкретна и системна работа. Tе трябва да се привличат в изпълнението на важни задачи, в разработката на решения и документи; да им се поставят такива поръчения, при изпълнението на които най- ефективно ще се проверяват техните качества.
На шесто място — в по-ново време и при сложни политически условия стои отчетливо въпросът за съхраняване и максимални усилия за опазването на кадрите от политически гонения.
Творческото прилагане на Ленинските принципи на подбор, разпределение и подготовка на кадрите и актива е гаранция за здравината на партийния организъм и решаване задачите в интерес на цялото общество.
Материал от честването на 145 години от рождението на Владимир Илич Ленин на 28 април 2015 г. в Кюстендил
Няма коментари:
Публикуване на коментар