Какво представляват нормите на партийния живот? Каква е тяхната същност и значение?
Това са закрепените в Устава на партията основни правила, които регулират вътрешния живот на партията, определят формите и методите на работа на всяка партийна организация, на всеки партиен член. Идейните и организационни основи, на които е изградена партията действат чрез нормите на партийния живот и се конкретизират, развиват, претворяват в живота и дейността на партията в съответствие с дадената историческа обстановка и задачите, които поставя тя през всеки конкретен период.
В. И. Ленин отбелязва, че нормите на партийния живот — това са общоприетите правила на организацията, „общото решение относно формите и нормите на партийната организация, решение, което се нарича организационен устав на партията и което не може да съществува иначе освен във вид на такъв устав...”
По своето предназначение нормите на партийния живот изпълняват определени функции. Едни определят членството в партията, например правата и задълженията на партийния член, условията за приемане в партията, други— мястото на членовете в партийния строй; трети разкриват основните организационни принципи на строежа на партията (например принципа на демократичното единство при социалистическите партии или принципа на демократическия централизъм при комунистическите партии), както и техните функции и задачи; четвърти — отношението на партията към останалите участници в политическия живот и т. н.
Нормите на партийния живот при комунистическите партии изразяват потребностите на революционното развитие. Строгото спазване и творческото прилагане на нормите на партийния живот съобразно с конкретната обстановка са условие за идейното и организационно единство на партията, за целенасочеността и гъвкавостта на нейната дейност. Затова нормите на партийния живот придобиват силата и характера на партиен закон и са задължителни за цялата партията, за всяка партийна организация и всеки отделен партиен член. Задължителното следване на нормите на партийния живот е изискване на Устава.
Пример, потвърждаващ съвременния характер на нормите на партийния живот, се явява уставното положение за правото на членовете на партията да критикуват на партийни събрания, конференции, конгреси, на заседания всеки, независимо от заемания от него пост. Партията не дели членовете на такива, които могат да се критикуват и които не могат да се критикуват. В партията не бива да има лица, които да са свободни от контрола на партийните маси.
Партията трябва да полага грижи за развитието на принципиалната критика, проникната от интересите на общото дело. Партийните организации следва да подкрепят деловата критика, внимателно да се отнасят към всяка ценна забележка която има за цел подобряването на работата, предотвратяването на грешките или най-безболезненото им и бързо отстраняване, ако такива са допуснати. Партийните организации са длъжни също така да се борят срещу онези, които насочват критиката против обществените норми и принципи и подменят деловата, здравата критика с безпочвени и безотговорни обвинения, с болезнени преувеличения на недостатъците. В такива случаи трябва да се определи къде завършва критиката, продиктувана от искреното желание да се поправят недостатъците, и къде започва безпочвеното недоволство и демагогията. Наред с това в партийните организации трябва да има нетърпимост към самодоволството и към имитацията на истински резултатна дейност.
Ръководство за партийната дейност си остават и днес Лениновите думи: „Всички революционни партии, които са загивали досега—са загивали по причина на това, че са се самозабравяли и не са умеели да виждат в какво е тяхната сила и са се страхували да говорят за своите слабости”
Защо именно критиката е норма на партийния живот ? Затова, защото тя изразява най- общите закони на общественото развитие—законите на материалистическата диалектика, която, както посочват основоположниците на марксизма, „не се прекланя пред нищо и по самата си същност е критична и революционна”.
Общественото развитие протича в резултат на борбата на противоположностите, на борбата между старото и новото. В живота винаги се ражда нещо ново, прогресивно, което се развива, укрепва и измества старото. Борбата между старото и новото е съдържание на развитието. Затова е естествено в революционните партии партийните членове да не се примиряват със срещащите се понякога застой и консерватизъм, а да борят решително за разкриване и преодоляване на слабостите и недостатъците.
В. И. Ленин казва: „Отношението на една политическа партия към своите грешки е един от най-важните и най-верните критерии за сериозността на партията и за това как тя изпълнява на практика задълженията си към своята класа и към трудещите се маси. Открито да се признае грешката, да се разкрият нейните причини, да се анализира породилата я обстановка, да се обсъдят внимателно средствата за поправяне на грешката —ето това е признак на сериозна партия, ето това значи тя да изпълни своите задължения, ето това е възпитание и обучение на класата, а след това и на масата”
„Работата за истинското строителство— казва В. И. Ленин — това е използването на критиката и съдържанието на критиката”. Това е още по-важно при строителството на новото общество, което не преминава без грешки и недостатъци. Те, разбираемо е, са неизбежни, защото пътят на изграждането на социализма е непознат.
За да може ленинската партия да действа като ръководна и организираща сила на трудещите се маси, са необходими норми, които да определят мястото на всеки в партийния строй. За това партията има цяла система от норми, които отразяват организационната и структура и принципите на изграждане.
Те определят формите и методите на работа на партийните органи, определят реда за избиране на партийните органи и отчетността им пред съответните партийни организации в срокове, установени от Устава.
В Устава са закрепени нормите, отразяващи структурата на партията и системата на нейната организация.
Ръководните правила на организационната структура на партията са свързани органически с правата и задълженията на членовете на партията, те действат заедно и изразяват съзнателно волеизявление на всеки партиен член и на партията като цяло.
Наличието на единни норми на партиен живот дава възможност на всеки партиен член, на всяка партийна организация да организират своята работа така, че да осъществяват общопартийните правила и успешно да решават стоящите пред партията задачи.
Материал от честването на 145 години от рождението на Владимир Илич Ленин на 28 април 2015 г. в Кюстендил
Няма коментари:
Публикуване на коментар