Стилът е сложна, обемиста и динамична категория, върху която оказват непрекъснато въздействие всички звена, създадени от съответната организация или институция, от всички техни кадри и членове. Най-общо казано, стилът това е начинът на постъпване, начинът на действие.
Какво характеризира ленинския стил на работа и ръководство ?
Една от най-ярките особености на ленинския стил е неговата научност. Основата, върху която се изгражда научността на ленинския стил е марксисткия метод за изследване на процесите, явленията и закономерностите в обществото.
Като най-характеризираща изява на научността в стила е създаване на максимални възможности за използване на напредничавия опит, на предимствата в достиженията и практиката; работа за изява и укрепване позициите на трудовите хора; за формиране отношения на другарска взаимопомощ и солидарност с всички прогресивни сили. Научният характер на ленинския стил на работа и ръководство изключва прибързаните и необмислени решения, допускането на прояви на стихийност и безпринципност в работата и ръководството.
Става въпрос не само да се използват известните вече закономерности и тенденции в развитието на обществото, но и внимателно да се откриват и изучават новите закономерности, породени от етапа на развитие на обществото, да се оказва организирано въздействие върху протичащите процеси в полза на трудовите хора. Степента на научността тук се определя от това, до каква степен са ликвидирани стихийността и субективизмът в ръководството и каква е степента на реализираната ефективност на ръководния и управленския труд.
Особеност на ленинския стил на работа и ръководство е единството между думи и дела, между провъзгласената политика, взетите решения и реалната работа и резултати за тяхното изпълнение.
Друга особеност на ленинския стил е през всеки етап от развитието, при всяка конкретна ситуация да се открива основното звено във веригата от задачи, с решаването на което се разчиства път за успешното изпълнение на цялата поредица от други задачи.
Тази особеност се отнася до способността да се извършва всестранен и задълбочен анализ на положителните и отрицателните страни на развитието, да се подхожда реалистично от гледна точка на потребностите и възможностите и винаги на преден план да се поставят за решаване най-актуалните задачи. Тази силно подчертана творческа страна на ленинския стил на работа и ръководство е свързана с мащабния подход към проблемите, с поставянето на големи задачи, които са в състояние да породят и голяма енергия сред хората.
От особеностите на ленинския стил на работа и ръководство произтичат и най-тясно са свързани с тях изискванията за неговото по-нататъшно усъвършенстване.Те условно могат да се групират в изисквания към ръководните органи и към ръководните дейци, тъй като много от изискванията към ръководните органи могат да бъдат отнесени и към ръководните дейци и,обратно.
По-важни изисквания към ръководните органи са: да решават въпросите принципиално, своевременно; да утвърждават обстановка на действителен колективизъм, на градивна критика и самокритика, на неудовлетвореност от постигнатите резултати; да изучават и анализират конкретната обстановка; да проявяват в своята работа реализъм и творчество.
По-важни изисквания към ръководните дейци са: да не допускат в своята работа субективизъм и лично предпочитание; да не се отнасят към въпросите с безразличие или демагогия; да проявяват настойчивост и да полагат максимални усилия за решаване на задачите (а не само да създават измамно впечатление, че се стремят към това ); да внасят в цялата своя работа организираност и системност, за което предварително трябва да са подготвени и да имат способността да го правят; да не злоупотребяват с гласуваното им доверие.
За да се отговори на тези изисквания за усъвършенстването на стила на работа и ръководство на ръководните органи и на ръководните дейци, е нужно непрекъснато да се повишават изискванията към качествата на тези дейци.
Качествата на които трябва да отговарят ръководните дейци на съответния етап, се свеждат главно към следното:
а/ Да работят с високо чувство за лична отговорност и дисциплина;
б/ Да поддържат на високо равнище своята идейна подготовка;да притежават солидна професионална компетентност и способности;
в/ Да виждат в перспектива, да умеят да анализират и откриват новото в живота; да създават условия за развитие на инициативата и творчеството на дейците и общностите край тях; да имат ясно отношение към застоя, консерватизма, бюрократизма, приспособленчеството и други отрицателни явления.
г/ Да владеят изкуството да работят с хората, да разговарят с тях, да познават техните нужди и интереси, да умеят да възпитават и убеждават, да създават подходяща обстановка и благоприятен психологически климат;
д/ Своевременно да умеят да преустройват своя начин на мислене в съответствие с изискванията породени от настъпващите изменения в обществената практика.
Изискванията към стила и качествата на ръководните дейци не са едни и същи за различните етапи от развитието на обществото и на класово-революционните борби. Разбира се , има и такива, които при всички обстоятелства не губят своята роля и значение. Така например принципиалността, колективността в работата, проявата на реализъм и творчески подход към решаването на проблемите, недопускането на безразличие и демагогия, повишаването на идеологическата и специалната подготовка на кадрите и още много други са изисквания с постоянен характер.
Усъвършенстването на ленинския стил на работа и ръководство се заключава в следното: най-подробно и задълбочено да се анализират настъпващите изменения, да се държи сметка новите изисквания към стила и качествата на ръководителите, които да се спазват строго и последователно в партийната дейност и по общо в другите субекти на социално управление.
ЕЛЕМЕНТИ НА ЛЕНИНСКИЯ СТИЛ НА РАБОТА И РЪКОВОДСТВО
Всяка организация, за да отговори на повишените изисквания към своя стил на работа трябва да обръща особено внимание при подготовката, вземането и организацията по изпълнение на решенията си.Тук основно място имат плановете за работа, които да се превърнат наистина в средство за ръководство на дейността.
Не може да се очаква членовете на дадена организация да проявяват активност в работата и,ако това не се предшества от активността на нейните органи при вземане на решения и при поставяне на задачи за тяхното изпълнение.Дълбокият смисъл на провеждане на заседания, съвещания, събрания за обсъждане на различни материали е да се вземе обосновано, отговарящо на политиката на партията решение, като предварително се чуе мнението на хората и се способства те да бъдат въвлечени в реализацията.Задължителен елемент при вземането на каквото и да е решение е то да почива на вярна вътрешнопартийна и социална информация, да се познават процесите, протичащи в съответната организация и по-общо.
Формите на работа са другата група от дейности, която съставлява стила на работа и ръководство. Многообразието на форми и творческото им използване позволява при практическото решаване на един или друг въпрос да се подбере най-подходящата за целта форма, да се разшири кръга на хората, съобразно тяхната вътрешна нагласа. Тук шаблонът и примитивизмът не дават желаните резултати. Необходимо е да се използват умело и съобразно всеки конкретен случай, както утвърдените и показали жизненост форми, така и откриващите се нови възможности – особено чрез полето на електронното пространство.
Съставна част на стила са методите на работа и ръководство
Те са такъв начин на действие, който най-дълбоко характеризира същността на дадена организация. Поради това връзката им с нейната идеология, с теорията, политиката и принципите на организация е пряка и съществена. От методите на работа до голяма степен може да се съди за характера на дадена организация и за нейния стил на работа и ръководство. Този широк обхват на въздействие на методите върху стила на работа и ръководство им придава особено важно значение.
Методът на работа е конкретен начин на действие,придобил голямо значение за определяне подхода при решаването на един или друг въпрос или при уточняване дейността на дадена организация за решаването на стоящите пред нея задачи. Ето защо, ако се вземат и разгледат всички методи на работа и ръководство, с които си служи тази организация, това би могло в голяма степен да характеризира нейния стил на работа и ръководство.
Един от най-характерните методи на ленинския стил на работа и ръководство е колективният метод. Той произтича от решаващата роля на масите в развитието на обществото и от положението, че борбата за социализмът,за новото общество е тяхно дело. Организациите, които представляват интересите на трудещите се, по- своята същност са демократични организации. Начело на левите партии стоят изборни колективни ръководства, които единствено са в състояние да вземат решения. Конгресът, конференцията, събранието, колективните ръководни органи определят отношението на партията към проблемите и дейността и. Ленинските принципи и методи на работа и ръководство,създават условия да расте значението на колективните ръководни органи и изискват методът на колективността да получава все по-широко приложение.
Критиката и самокритиката са друг ленински метод на работа и ръководство. Ленин посочва, че за сериозността на една партия се съди по отношението и към критиката и самокритиката. Чрез широкото прилагане на този метод се създават условия за въвличането на членовете и на дейците на партията в целокупната нейна дейност, та с общи усилия навреме да се откриват и отстраняват допуснатите отклонения, недостатъци и грешки в работа. Става въпрос за принципиална критика,в рамките на устава и политиката на партията, която помага да се получат по-добри резултати. Само чрез развитието на вътрешнопартийната демокрация, на критиката и самокритиката може да се решават правилно сложните задачи и да се развива социалната демокрация въобще.
Голямо е значението на метода на убеждението.Партията не диктува на масите своите възгледи и позиции по проблемите, а ги убеждава в тяхната правилност. Този метод е най-дълбоко свързан с истински народния характер на политиката, която са призвани да провеждат социалистическите и други леви партии. В тях съществува твърдата увереност, че; ако тази политика е добре разяснена, тя непременно ще получи подкрепата на масите, защото е политика в техен интерес и отговаря на нуждите им. Методът на убеждението е мощно оръжие в работата с трудовите хора и е в пълно съответствие със съзнателното им отношение към борбата за социализъм.
Върху ленинския стил на работа и ръководство съществено отражение дава методът на разграничаване на функциите и невмешателство между органите на отделните организации от системата на управление.
В заключение трябва да се подчертае, че усилията за усъвършенстване на стилът и методите на работа на партийните органи и организации ще създадат условия за по- нататъшно издигане на тяхната роля и авторитет сред обществото.
Материал от честването на 145 години от рождението на Владимир Илич Ленин на 28 април 2015 г. в Кюстендил
Няма коментари:
Публикуване на коментар