Днес името на Ленин продължава да живее и ще живее в сърцата и умовете на цялото прогресивно човечество, зовейки го на неуморна борба за мир и социализъм, за по-добро бъдеще, за свободен и щастлив живот.
И сега много от идеите на Ленин са актуални. Например, критиката на буржоазната демокрация като скрита форма на диктатура на капитала. Той пише, че който владее, той и управлява. В такава ситуация глаголстването за властта на народа - това просто е лъжа. Актуална е ленинската теория за империализма, особено що се отнася до неговия преход във финансов капитализъм. Това е самоизяждащо се чудовище, икономика произвежда пари, които се озовават при банкерите. И именно това се превърна в причина за днешната глобална криза. Почетете Ленин, той това го е предсказал.
Ленин е имал много широк поглед върху природата на социализма – той съчетава най-доброто от руския и световния опит: „С две шепи да се черпи хубавото от чужбина: съветска власт + пруски ред по железниците + американска техника и организиране на тръстовете и така нататък, и така нататък = социализъм.” (С,т.36, с.550)
Класиците на марксизма учат, че не бива да си представяме пътя на развитието на човешкото общество като някаква права линия, теглена с линеал, те разясняваха, че често пъти това е един сложен зигзагообразен процес на развитие от низшето към висшето, процес, който в конкретния живот се осъществява в изключително многообразните исторически явления. Ленин подчертава, че „да си представяме, че световната история върви гладко и акуратно напред, без гигантски понякога скокове назад, е недиалектично, ненаучно, теоретически невярно".
Но колкото и своеобразни да са конкретните форми на общественото развитие, прогресивният развой на историята е неминуем. Такава е обективната закономерност.
Левите не бива да отричат Ленин. Понякога в публичното пространство се дискутира тази тема. Всички са единодушни, че с неясна докрай или с размита идеология коя да е партия бързо ще слезе от политическата сцена, ще се изроди в секта, разяждана от междуособици и вътрешни борби.
Всички исторически факти говорят, че Ленин е овладял до съвършенство методът на Маркс, което проличава в неговите трудове, както и в първите стъпки на съветската власт. Той, по думите на съвременния американски социолог Имануел Уолърстейн, е бележит държавник и следващите поколения по достойнство ще оценят приноса му за развитието на Русия.
Действително в началото Ленин и болшевиките подценяват стоково-паричните отношения. Но особено след Кронщадския метеж Ленин стига до извода, че трябва да има промяна в икономическата политика, и то за дълго време. В това се състои неговата интелектуална сила да не робува на постулати, а да прави обобщения въз основа на реалния живот.
Днес левите партии трябва решително да се отърват от все още непреодолените метастази на изкривяванията в практиката през отминалия период, без да отричат всичко добро направено за хората. Това ще бъде и залог да се провежда широка дискусия за анализ, съобразен с реалния живот, но не в интерес на съществуващите олигархични прослойки.
Параметрите на левите идеи както в България, така и в Европа трябва да включват създаването и реализирането на лява алтернатива за сегашното и бъдещо общество, която да преодолее параметрите на днешната неолиберална уредба и да цели постигането на високо качество на живот на хората – осигуряващо както физическото, така и духовното им развитие.
Това, което със сигурност може да се твърди, е, че историческото развитие няма да спре при капитализма.
Ленин е неизчерпаем, но ще трябва все пак да приключим с настоятелната препоръка: четете Ленин. В неговите съчинения ще намерите отговор на много от въпросите, които ви вълнуват. Разбира се, тази препоръка се отнася до хората отляво. Ония отдясно не разполагат с интелектуалните и нравствените предпоставки, за да се издигнат до личност като Ленин.
Материал от честването на 145 години от рождението на Владимир Илич Ленин на 28 април 2015 г. в Кюстендил
Няма коментари:
Публикуване на коментар