
Както казахме миналия път, от начина, по който една партийна организация приема партийни членове, може най-добре да се съди доколко тая организация е полезна за партията. Ние видяхме, че тоя въпрос далеч не е тъй маловажен, както може да се покаже на пръв поглед. Няма по-лесно средство да се тласне партията в крив път от безразборното приемане в нейните редове хора, недостатъчно подготвени да разбират нейните цели и задачи. Ако една организация не постъпва така, очевидно тя не само не е полезна, но тя просто работи против интересите на партията, защото, като дава възможност да нахлуват в партията неподготвени хора, тя подкопава нейните основи. Ясно е, че в една социалдемократическа партия не могат да бъдат членове несоциалдемократи. А оттука следва, че всеки, който иска да стане партиен член, трябва не само да „признава", но и да разбира основните начала на партията и да работи за осъществяването на социалистическия идеал.
Това е началото, от което ние трябва да се ръководим, когато приемаме членове в партията, и него аз се опитах да изтъкна миналия път. Но сега ние трябва да отидем по-нататък и да видим по-отблизо какви практически последствия ще има за партията, ако ние наистина се придържаме в това начало. Първото и най-важно последствие ще бъде това, че като престанем безразборно да приемаме членове, ние ще престанем и безразборно да апелираме към разни „производителни слоеве", а ще се вгледаме повече в нашата деятелност и ще я насочваме, преди всичко, между наемните работници. И наистина, ако ние имаме винаги предвид да приемаме за членове само хора, които разбират нашите основни начала и се въодушевяват от социалистическия идеал, то логически ние идваме до мисълта, че трябва да работим именно в оная обществена среда, в която партията черпи своите сили. Ако за нас е важно, щото партията да се състои само от социалдемократи, то ние, естествено, ще ги потърсим там, отдето социалната демокрация, преди всичко, набира своите ратници, а именно в работническата класа. Социалдемократическата партия е класовата партия на пролетариата и крайната наша цел е крайната цел на борбата, която води пролетариатът. Затова социалистическите идеи най-лесно и добре се възприемат от наемните работници, затова, най-сетне, и когато в една социалистическа партия работите вървят правилно, мнозинството от нейните членове са наемни работници.
Но тъй ли е с българската социалдемократическа партия? И упражняван ли е от нашите организации потребният контрол, когато са се приемали членове в партията?
На тоя въпрос нека оставим да отговори преди всичко партийната статистика. Ето какви данни намираме ние в отчета на Централния комитет пред Търновския конгрес.
Към края на миналата партийна година партията е броила 2 467 члена, от които наемни работници 989, или 39%, самостоятелни (занаятчии и селски стопани) 893, или 36%, и разни професии 592, или 23%. Вече от тия цифри се получава едно не особено радостно впечатление за настоящето на партията, защото от тях се вижда, че в една работническа партия 60% от нейните членове не са работници или поне не са работници на физическия труд. Дребните стопани в нея са почти толкова, колкото и работниците, а отгоре на това има още и 23% адвокати, учители, студенти, чиновници! Но това са само общи цифри. Ако ние се вгледаме в състава на отделните организации, там ще намерим още по-интересни данни. Да приведем няколко от тях. През четвъртото тримесечие на миналата партийна година габровската организация е броила 9 работника, 17 самостоятелни и 6 интелигентни; провадийската — 9 р., 11 сам.; свищовската — 3 р. и 9 сам., станимашката — 7 р. и 13 сам.; търновската — 7 р. и 15 сам.; преславската — 1 р. и 11 сам.; новозагорската—4 р., 24 сам. и 18 интел.; врачанската — 5 р., 27 сам. и 28 интел.; дупнишката — 5 р., 9 сам. и 31 интел.; хасковската — 25 р„ 58 сам. и 23 интел.; казанлъшката — 26 р., 87 сам. и 21 интел. И така нататък. Само няколко организации имаме ние, в които отношенията между наемни и самостоятелни са обратни. Русенската организация е броила 52 работника и само 2 сам.; сливенската — 122 раб. и 55 сам., софийската — 144 раб., 27 сам. и 92 разни (чиновници, учители и др.) и варненската — 47 раб., 2 сам. и 18 разни.
И при това трябва да забележим, че тия данни са от края на миналата година, т. е. след известната резолюция в Плевенския конгрес, която съветваше да се съсредоточава партийната деятелност главно между наемните работници. Тази резолюция безспорно е оказала своето влияние върху състава на отделните организации. А през поминалите години сигурно дребностопанският и интелигентският елементи си били съразмерно още по-многобройни в нашата партия. Но за нас е достатъчно поучително и това, което ние намираме в края на миналата година.
Горните цифри са повече от убедителни. Те ясно показват колко уместна беше поменатата резолюция на Плевенския конгрес, против която някои от партийните другари бяха тъй енергично се опълчили, защото била излишна. Но тия цифри ние нямахме на ръка в Плевен, за да подкрепим още повече резолюцията, тия цифри са събрани едва от миналогодишния Централен комитет, т. е. след Плевенския конгрес.
Всеки, вярвам, ще се съгласи с нас, че това състояние на партията, при което в нея преобладава непролетариатският елемент, е ненормално, неестествено. Преди всичко, то ясно показва къде именно е била насочена досегашната наша деятелност — тя е била не само „широка", но и свободна от всяка планомерност. Очевидно, ако в партията преобладават интелигенти и дребни стопани, то е затова именно, защото между тях само ние сме и работили досега, та сме ги печелили за партията. От друга страна, ясно е защо делегатите на някои организации, като врачанската напр., защищават на конгресите „широката" деятелност; защото при един състав само от 5 работника, а 27 сам. и 28 интел. организацията е принудена да върви по пътя на „широката" деятелност. Но това не е всичко. Тия 60% от непролетариатски елемент в партията показват, че днес за днес решающия глас в партията имат другари, които по положение излизат из дребната буржоазия. Но ако тия 60% не са пропити достатъчно от пролетариатския дух, ако те не са проникнати от социалистическите идеи, не рискува ли партията и фактически да тръгне по пътя на дребната буржоазия?
Разбира се, аз съм далеч от мисълта да казвам, че другарите от непролетариатски среди са вече тръгнали в такъв път, но известно е, че за социалистическата подготовка на членовете си голяма част от нашите организации са направили много малко. Главната мисъл обаче, която ние искаме да изтъкнем тука, е именно тази, че ако болшинството на партийните членове не са работници, това се дължи на досегашната наша деятелност, и ако ние и занапред продължаваме да работим така, то партията наистина рискува да отиде в крив път.
Ако ние продължаваме да приемаме за партийни членове недостатъчно подготвени социалисти, то в партията лесно могат да вземат връх елементи главно из дребната буржоазия, които, естествено, ще се стремят към временни успехи. Истина е, че интелигенти и дребни стопани, които влизат в партията, ще се въодушевяват, както и ние, от социалистическия идеал. Но те могат да спомагат за успехите на социализма само дотолкова, доколкото главната сила в партията съставлява класосъзнателният пролетариат, защото само под неговото знаме интелигенцията и дребната буржоазия могат да бъдат революционни. Интелигенцията може да бъде много полезна на социалистическата партия, като възпитава и ръководи пролетариата, развива в него класовото съзнание и го прави още по-подготвен да води своята борба. Но ако тая съща интелигенция и дребните стопани станат болшинство в партията, то в последната вече няма оная обществена сила — пролетариат, която да ги сдържа и упътва, от своя страна, в пътя на социализма. Непролетариатските елементи тогава са предоставени сами на себе си и неизбежно тръгват по наклонената плоскост на своите близки интереси. Какви са тия интереси, това всеки знае. Интелигенцията, по самото си положение, има интерес от належащи реформи, които да й дадат работа като държавни чиновници и ръководители на индустрията; също така и дребните стопани искат още сега известни реформи, които да ги закрепват; понеже интересът е винаги по-силен, то и непролетариатските елементи, оставени сами на себе си, естествено ще отиват нататък, накъдето ги тласкат интересите им, т. е. към буржоазната демокрация. Тази е опасността, от която се заплашва партията, ако продължава, както досега, да работи преимуществено в дребнобуржоазни среди.
Най-сигурното средство обаче, за да избегнем тая опасност, е да не се приемат безразборно членове в партията. Ако ние искаме партията да си остане социалдемократическа, то ние, естествено, ще почнем да работим главно между наемните работници, които именно и съставляват нашата бойна сила, защото без пролетариат няма социалдемократическа партия.
Накрая трябва да забележа, че може би в тая статия са изказани и някои горчиви истини, но ние не трябва да се стряскаме от тях, защото само като изтъкваме истинското положение на работите, ние можем да поправим нашите слаби страни. Освен това ние трябва сами да си кажем истината, за да не ни я кажат нашите противници.
Работнически вестник", год. VI. бр. 5. 17 октомври 1902 г. Подпис: Г. Г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар