Търсене в този блог

15.10.2018 г.

Тайнственият глас, който хвърля в паника фашистката власт – Христо Георгиев

 

Радио стенограми със съкращения от битката, която Марек води в националния ни ефир с глашатаите на фашизма у нас. Една от първите работи на днешните им следовници "демократи" след 1990 г. бе да премахнат паметника на Марек, да заличат името на град Станке Димитров и да го нарекат отново Дупница, колкото и неблагозвучно да е това име за всяко българско ухо. 

 

 Из книгата на проф. Филип ПАНАЙОТОВ "Двубой в ефира", Партиздат, 1975 г.

 

 На 7 октомври 1941 г. в 20 часа и 30 минути, както винаги, Радио София предаваше своя информационен бюлетин. Хиляди хора го чакаха с нетърпение - боевете се водеха за Москва. Говорителят на фашисткото радио четеше с тържествен тон: "Непобедимите немски войски стремително настъпват към съветската столица.
Изведнъж някакъв страничен глас се намеси:
"Българи, не слушайте! Нашето радио ви лъже! България е продадена на Хитлер! Фашисткото правителство иска да хвърли нашия народ в братоубийствена война срещу Съветския съюз"!
Говорителят продължаваше да чете новините все така бавно и тържествено, без да подозира, че слушателите чуват още един глас, който веднага коментира току-що прочетената информация и само с една реплика я опровергава. България, събрана в тоя час около радиоприемниците, никога не бе преживявала подобни мигове! Думите, за които затваряха и разстрелваха, сега звучаха на всеослушание по фашисткото радио! Официалните съобщения на главната квартира на фюрера биваха тозчас опровергавани. Тайнственият глас се надсмиваше над пророчествата за близкия край на болшевиките: "Трай, коньо, за зелена морава!"
И докато хиляди хора се смееха от сърце на остроумните реплики и слушаха с интерес кратките сведения за действителното положение на Източния фронт, в София, в правителствените кръгове цареше паника. Телефонът в Радио София звънеше непрекъснато. Обаждаха се от двореца, от полицията, от немската легация. След новините пуснаха шумна музика, за да заглушат страничния глас. След това изобщо преустановиха предаването - за по-сигурно. Докато решат какво да правят.
На другия ден цяла България знаеше находчивите реплики на тайнствения глас, кратките му съобщения за Източния фронт, призивите му за борба.
Така започна двубоят между българското фашистко радио и тайнствения страничен глас, който се вмъкваше в неговите предавания.
В средата на юли 1941 г. съветското правителство даде съгласието си да бъде създадена специална радиостанция за нелегални радиопредавания на български език. На 23 септември 1941 г. по поръчение на Г. Димитров Станке Димитров-Марек се срещна с А. Лозовски, заместник-министър на външните работи на СССР, заместник-началник, а след това и началник на Совинформбюро, за да обсъдят практическите въпроси по организирането на радиопредавателя.
Вечерта на 6 октомври 1941 г. Марек се сбогува с жена си пред входа на своя московски дом на ул. "Горки" номер 10, без дори да й каже къде заминава. А отлиташе за Симферопол, откъдето трябваше да предава новата радиостанция.
Още на другия ден, на 7 октомври, тайнственият глас заговори на вълната на Радио София. Но немците напредваха, всеки момент градът можеше да бъде обкръжен и превзет и Станке Димитров трябваше да го напусне. На 30 октомври 1941 г. бе последното му предаване от Симферопол. На другия ден гласът му отново прозвуча - но вече от студиото в Тбилиси.
През първите шест месеца - а това бе най-трудният период - Станке Димитров бе всичко в радиостанцията - автор, редактор, преводач, говорител. Работният му ден започваше от 10 ч. сутринта и приключваше в 3 ч. през нощта. През март 1942 г. в негова помощ включиха Теодора Георгиева Калинкова (Дора) и Антон Недялков (Володин).
"Народен глас" предаваше обикновено всяка вечер: от 18 ч. и 15 мин. до 18 ч. и 30 мин. на немски език; от 20,30 ч. до 21 ч. и от 22 до 24 ч. на български език. Подготовката на тези предавания изискваше нечовешки денонощен труд. Успехът зависеше преди всичко от своевременната и пълна осведоменост за положението в България, от мигновената реакция, от незабавното отношение към всички събития в страната и по света.
Станке Димитров-Марек говореше всяка вечер. Всяка вечер! Нищо не му попречи - нито болест (а той често боледуваше), нито непосилните усилия (цяла радиостанция с един човек). Всяка вечер в определеното време България чуваше неговия глас.


Из предаванията на радио София и репликите на Станке Димитров-Марек:


 Говорителят: Този е пътят, който ще ни направи достойни членове на новата европейска общност...
"Народен глас": Новата общност ще дойде не от хитлеристка Германия, а от братска Русия" (30 декември 1942 г.).
Говорителят: На повече от 100 събрания на първо място бе подчертана решително проявената народна воля...
"Народен глас": ...да се скъса с хитлеристка Германия!"
Говорителят: Германската офанзива в Северен Кавказ се развива успешно.
"Народен глас": Когато се слушат германските цифри, трябва да се намаляват най-малко 10 пъти, ако има въобще нещо вярно в тях.
Говорителят: В боевете при Сталинград германците се стараят да дават малко жертви.
"Народен глас": Малко ли са жертвите, когато само вчера 18 германски танка са разрушени от Червената армия само на един участък! Всяка къща в Сталинград е крепост и германците ще унищожат тези крепости само тогава, когато те бъдат унищожени.
Говорителят: В западната част напредването на германските войски продължава.
"Народен глас": "...и оставят десетки оръдия и стотици ранени и убити войници. Сталинград стои на поста си въпреки обещанията на Хитлер, че Сталинград ще падне скоро в ръцете на германците. 300 хиляди жертви даде Германия от своите орди при Сталинград!" (18 октомври 1942 г.).
Говорителят: Кратък преглед на днешните събития...
"Народен глас": Кратък преглед на днешните събития и днешно извънредно съобщение на съветското радио за разгрома на немците при Сталинград. Братска Русия започна победоносното си настъпление край Сталинград!" (22 ноември 1942 г.).
Говорителят: На северозапад от Сталинград...
"Народен глас": 15 000 германци са паднали вчера мъртви. Да изгоним германците от нашата страна!
Говорителят: С цената на големи жертви болшевиките са успели да пробият фронта...
"Народен глас": Германците търпят разгром. Нови три германски дивизии са се предали с генералите и щабовете си. Взети са вече 36 000 пленници. Героичната борба за Сталинград е нещо нечувано в световната история. Да живее Отечественият фронт!
Говорителят: Ние се борим за запазване на Европа от разрушение и унищожение...
"Народен глас": Разрушава се Европа не от съюзниците, а от Хитлер. Той разруши Белград, Варшава, Дюнкерк. Това, което върши в Англия и Русия Хитлер, сега му се върши на главата. Хитлеристите треперят за границите на Европа и плачат за изгубените мечти да господствуват в Европа. Цяла Европа се радва днес на успехите на въздушните сили на съюзниците. Хитлер е обявил война на европейската цивилизация. Той иска да превърне Европа в източник на роби. Истината - това е унищожаването на фашистите и техните лакеи. За това се борят армиите на Русия, Англия и Америка. Гьобелс и Хитлер - това са най-великите в историята лъжци!" (24 юни 1942 г.).
Говорителят: Сега ще чуете съобщението на Германската телеграфна агенция...
"Народен глас": Сега ще бъде предадена една голяма лъжа. Защо не казвате, че русите са нанесли тежко поражение на германската авиация? Драги радиослушатели! Слушайте съобщенията на Москва, а не германските, защото те са лъжливи.
Говорителят: Възможно е да е бил потопен още един кораб...
"Народен глас": Не възможно, а непременно е потопен в реката край Дървеница. И децата ви се смеят на новините, ей, байовите..." (8 юни 1944 г.).
Дочо Христов: Така нареченият Отечествен фронт в действителност е противоотечествен. С него флиртуват хора от името на своите партии...
"Народен глас": Това е гласът на българския народ. Против него ще викате!
Дочо Христов: Трябва денонощно да работим, за да се освободим от бандите. Всеки ден се залавят  и избиват бандити...
"Народен глас": На тяхно място нови ще се вдигнат! Те са наследници на Ботев и Левски и ще бъдат повече на брой и сила!

 

 

Източник: вестник ДУМА, 24 август 2017 г.

 

 

 

 

 

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар