Търсене в този блог

11.02.2018 г.

Жени Маркс – да правиш щастливи другите

 

 

Жени Маркс - една от най-достойните фигури в историята на социалистическото движение

 

Жени Маркс (Жени фон Вестфален) – политически деятел, съпруга на Карл Маркс, е родена  на  12 февруари 1814 г. Сътрудник, съветник, съпруга – и нещо повече от любов !

Жени произхожда  от аристократично германско семейство и  израства  в осигурени условия . С огромните  познания и дълбочината на мисълта си  Карл Маркс поразява и завладява Жени още на младини, за да свържат живота си завинаги и да го последва  в изгнание в Брюксел, Париж и Лондон. Тя се отказва от привилегированата си позиция  в обществото и прави жестоки жертви, за да постигне своята визия за по-добър свят.

 Съпругата на Маркс не само усвоява дълбоко демократични  възгледи и привички, но с невероятен стоицизъм   понася тежестите, глада и лишенията в живота на политическо изгнание на съпруга си, с постоянните  тревоги за осигуряване на  утрешния ден.

 Дъщеря им Елеонор пише: "Жени фон Вестфален изпъква сред хиляди с изключителната си красота - красота, на която Маркс винаги се възхищаваше и гордееше.  Тя  предизвикваше възторга на хора като Хейне, Хервег  и Ласал - с ума и остроумието си, толкова блестящи, колкото и нейната красота. "

Началото на техния съвместен живот е съпътстван  от трудна материална ситуация. Както, впрочем, и останалата част от живота им  се превръща в непрекъсната борба за оцеляване. Но Маркс не се заблуждава, като избира Жени за спътник в  живота си, тя става не само съпруга, но и съратник, опора и вдъхновител, посветена изцяло на каузата на съпруга си. Съвременниците на Карл твърдят, че ако не е имал до себе си такава жена, той е  нямало  да стане толкова знаменита личност.  Дъщеря им Елеонор също пише: "Няма да е преувеличение, ако кажа, че без Жени фон Вестфален, Карл Маркс никога не би могъл да бъде такъв, какъвто е."

Въпреки всички материални затруднения семейните отношения на Карл и Жени се отличават  с  изключителното разбиране, подкрепа, топлина, сътрудничество, единство на възгледите и идеалите. Те винаги се подкрепят един друг  в безбройните  сложни и трагични жизнени ситуации.

Трудно е да се намери друг пример за такъв идеален и дори идеалистичен брак,  като живота на съпругата на Маркс. Всички, които са имали възможност да се докоснат  лично до Маркс, с чувство на дълбока симпатия отбелязват невероятната хармония между него и съпругата му, хармонията, дори в особеностите.

           

Приятелите на Маркс в един глас наричат съпругата му "благородна жена". Нормите на морала са неприкосновени за нея. Немският революционер Стефан Борн припомня, че "по въпросите на честта и чистотата, тази благородна дама е непримирима".

Маркс,като  добър познавач на езика, има  високо мнение за литературния стил на жена си Жени. Например за едно писмо на младата Жени, Карл пише до баща си: "Вече два пъти съм прочел писмото и всеки път намирам в него нов чар. Във всяко отношение - и в стилистиката – това е прекрасно писмо, което една жена може да напише. " Стилът на Жени не се е променил дори след няколко десетилетия; през 1869 г. Маркс в писмо до дъщеря си Лаура отбелязва, че Жени е "истински виртуоз в епистоларското изкуство".   

Известният немски революционер  Стефан Борн пише в своите спомени:  "Аз рядко съм виждал такъв  щастлив брак, брак, в който имаше  радости и скърби - и последно беше доста много – понесени  така  дружно, в който всички  тежки изпитания  се понасяха със съзнание за неразделна интимна близост. Рядко съм виждал жена, която има всичко - външен вид, и сърце,  и ум - така хармонично съчетани, както у жената  на Маркс…. Съпругата на Маркс всецяло живееше с  идеите на мъжа си, и, въпреки факта, че тя отдаде всичките си сили на организацията на домакинството, тя беше толкова далече, като небето от земята, от традиционната германска  домакиня“.

Бети, една от приятелките на Жени пише: „Тези бедни, но богати духом хора изпиха до дъно чашата на скръбта и нуждата. Те гладуваха и студуваха заедно с децата си". Жени Маркс погребва  четири деца, които почиват съвсем малки, но това не сломява  духа и, както и не променя любовта към мъжа й. 

Тя е не само съпруга и любим човек. Именно  Жени става пръв помощник на Карл Маркс, тя  подкрепя всичките му начинания, споделя неговите идеи. Ролята на Жени в журналистическия и писателски успех на Карл Маркс е безценна, тъй като тази добре образована жена всъщност е литературен редактор и наставник на съпруга си.

Жени чете всичко написано от  Маркс, коригира и редактира с него.  Тя преписва повечето от ръкописите на съпруга си, подготвяйки ги за публикация: почеркът на Маркс е такъв, че само тя, дъщерите и Енгелс са му разбирали.   В противен случай издателите отказват да вземат ръкописите. Съпругата на Маркс притежава истински литературен талант, който служи отлично на гения Маркс.  В продължение на много години тя работи върху фундаменталните основи на марксизма в слабо осветена малка стая след завършване на домакинските ангажименти.

В писма до Лина Сьолер тя пише за участието си, когато се занимава с делата на Маркс и за "необходимостта да се поеме цялата кореспонденция с оглед на неговото изключително натоварване".

Съветите и са професионално точни. Удивително е  с какъв такт и деликатност, колко внимателно се старае да посъветва съпруга си, като се грижи преди всичко да го подкрепя, вдъхновява и въодушевява! Този тон на отношенията  тя никога не променя.

Жени остава активна през целия си труден живот, неуморно посвещава  енергията си на организиране на комунистически събрания, осигуряване на подслон и облекчения  за политическите бежанци. Лафарг отбеляза, че за Жени "социалните различия не съществуват;  тя забавляваше трудещите се в дома й и на масата, сякаш бяха графове или принцове“. Дори в безкрайно изгнание Жени казва на една от приятелките си: "Всичките трудности, които сега чувстваме, са само знак за непосредствена и още по-пълна победа на нашите възгледи".

През последните години от живота си Жени Маркс получава възможност да участва в литературното  поприще. Първите й статии, публикувани в „Frankfurter Zeitung“ през годините 1875-1877, са посветени на театралния и културен живот на Англия. 

Въпреки трудностите, до края на дните си  упоритата Жени не съжалява за нищо. Последните й думи са думи за любовта към съпруга й. А той просто е смазан от скръб и до края на живота си носи в джоба на сакото снимка на жена си, която преживява само с две години. Така този трънлив, но пълен със страстна любов път, завършва в един и същ гроб.

Когато Енгелс научава за смъртта на съпругата на Маркс, той с печал заключава: "Мавърът също  умря" (Мавр на шега са наричали  Маркс, заради черния цвят на косата и мургавата му кожа).  "С живота на майка ми, - допълва една от дъщерите  на Маркс, - изчезна и животът на „Мавъра“.

Жени Маркс умира на 2  декември 1881 г. в присъствието на Карл, трите дъщери и двамата зетьове, дошли от Париж. „Умря – съобщава Лафарг – като комунист и материалист, както винаги е живяла. Не се страхуваше от смъртта.  Когато усети, че краят наближава, извика: „Карл, силите ми са сломени“.

Фридрих Енгелс, който дълбоко уважава Жени и с която го свързва дългогодишна искрена дружба, също понася тежко смъртта и. На гроба и той говори с огромно уважение и любов за изключителните достойнства на покойната, за заслугите и пред  революционното движение, за предаността и към делото на освободителната борба на работническата класа. „Не е нужно да говоря за нейните лични качества – казва той в заключение.  -  Приятелите и ги знаят и никога не ще ги забравят. Ако някога е имало жена, която да е виждала щастието си в това, да прави щастливи другите – това беше тя.“ А в некролога, отпечатан в „Sozialdemokrat“, Енгелс  пише, че на приятелите на Маркс винаги ще им липсва „нейният  смел и благоразумен съвет – смел без самохвалство, благоразумен без ни най-малко уронване на честта“.






p>




Няма коментари:

Публикуване на коментар