Въпросът за държавата, за нейната същност и роля в развитието на обществото се отнася към числото на най-острите въпроси на теорията и практиката . Ленинската оценка на този основен в цялата политика момент си остава актуална, защото въпросът за държавата се явява «фокус на всички политически въпроси и всички политически спорове на съвременността».
От първите дни на своята революционна дейност Ленин се бори за създаването на марксистка партия в Русия, чиято задача трябва да стане завземането на политическата власт. През 1895—1896 г. в затвора той пише проектопрограма, в която посочва , че борбата на работническата класа против класата на капиталистите е борба против всички класи, живеещи от чужд труд. «Тя може да завърши само с преминаване на политическата власт в ръцете на работническата класа, с предаване на цялата земя, оръдията, фабриките, машините, рудниците в ръцете на цялото общество за организиране на социалистическо производство, при което всичко произвеждано от работниците и всички подобрения в производството трябва да отиват на полза на самите трудещи се».
Ленин разработва въпроса за съюзниците на работническата класа в революцията; за прерастването на буржоазно-демократическата революция в социалистическа, за революционно- демократическата диктатура на пролетариата ; за ролята на партията като авангард на работническата класа ; за значението на революционната теория за революционната практика.
Основа на пролетарската държава, неин висш принцип, разкриващ демократичната същност на диктатурата на пролетариата — отбелязва Ленин, — се явява съюзът на работническата класа със селячеството, с всички трудещи се при ръководната роля на работническата класа. Този съюз се създава в епохата на империализма, когато се разширява социалната база на революцията.
В края на XIX — началото на XX век в Русия започва бързо да се развива промишлеността. Характерна особеност на руския империализъм е това, че в икономиката на страната се съчетават монополистически капитализъм и многобройни крепостнически остатъци. Това обуславя контрареволюционната роля на руската буржоазия, тъй като в условията на назряващата революционна криза за нея е изгодно да се опира на самодържавието и неговия държавен апарат в борбата против революционния пролетариат. Изплашена от подема на работническото движение и свързана с множество нишки с реакционните помешчици и царизма, руската буржоазия не желае победата на демократическата революция, ликвидирането на царизма и всички крепостнически остатъци.
Руската работническа класа, излязла на арената на обществения живот през втората половина на 80-те години, веднага започва да играе важна роля в политическия живот на страната. За това допринесе високата концентрация на промишления пролетариат, предизвикана от интензивното развитие на едрата машинна индустрия.
Към 1901—1902 г. в Русия се създава революционна ситуация. Промишлената криза от 1900— 1903 г. влошава и без това тежкото положение на народните маси. Рязко се увеличава броят на стачките, много от които имат всеобщ характер и обхващат големите промишлени центрове на страната.
В създалите се условия въпросът за съюзниците на пролетариата в революцията става особено актуален. Творчески прилагайки марксизма в конкретните условия на Русия, Ленин обоснова необходимостта от здрав съюз между работническата класа и трудовото селячество. Той разглежда въпроса за съюзника на пролетариата — селячеството — в борбата против господстващите експлоататорски класи като съставна част на учението за социалистическата революция.
Анализирайки опита от първата руска революция (1905—1907 г.), Ленин разработва въпроса за същността на държавата в разгръщащата се демократическа революция.
Държава, способна да създаде последователен и пълен демократизъм и да проведе коренно преразпределение на собствеността върху земята в полза на селячеството е революционно-демократичната диктатура на пролетариата и селячеството. Ленин доказва, че демократичната диктатура представлява такава власт на пролетариата и селячеството, която ще подготви почвата за социалистическата диктатура на пролетариата.
Ленин постоянно подчертава, че буржоазно- демократическата революция, протичаща в условията на капитализма, няма да отслаби, а ще засили господството на буржоазията, която в определен момент непременно ще се опита, без да се спира пред нищо, да отнеме от трудещите се колкото се може по-голяма част от революционните завоевания.
Довеждането докрай на демократическата революция означава унищожаване на всички крепостнически остатъци в страната, което има особено решаващо значение за селото. Това важно положение е всестранно обосновано в многобройните трудове на Ленин от революционния период 1905—1907 г., по-специално в онези, където е поставен въпросът за замяната на самодържавната форма на управление с демократична република. При това под република се разбира не толкова формата на управление, колкото съвкупността от демократични преобразования — политически и икономически.
В книгата «Две тактики на социалдемокрацията в демократическата революция», в статиите «Социалдемокрацията и временното революционно правителство», «Революционно-демократичната диктатура на пролетариата и селячеството» Ленин дава всестранна марксистка обосновка на класовата същност на демократичната диктатура като цяло и на революционното правителство като правителство на революционната епоха, като израз на класовия съюз между пролетариата и селячеството — основните движещи сили в демократическата революция.
Разкривайки всестранно същността на временното революционно правителство, Ленин посочва, че неговата ръководна и направляваща сила е марксистката партия. Партията на пролетариата ясно определя своето отношение към дадено правителство и точните условия за участието й в него.
Позицията на партията по този въпрос е изложена подробно в «Резолюцията за временното революционно правителство», приета на III конгрес на Руската социалдемократическа партия през 1905 година. В нея по-специално се казва, че в зависимост от конкретната историческа обстановка по принцип се допуска участието на пълномощници на работническата партия в едно временно революционно правителство и точно е определена целта на това участие: безпощадна борба с всички опити на контрареволюцията да отнеме революционните завоевания на пролетариата.
Още на II конгрес на РСДРП през 1903 година е приета Програмата на партията, определяща същността, политическата стратегия и тактиката на партията, на работническата класа. В програмата са отбелязани както неотложните задачи (програма-минимум) — смъкване на царското самодържавие, установяване на демократична република, завоюване на политически свободи, ликвидиране на помешчическото земеделие, така и крайната цел на работническата класа и неговата партия (програма-максимум) — социалистическа революция, установяване на диктатурата на пролетариата. През 1905 година пред демократическата революция в Русия, а следователно и пред революционно-демократичната диктатура на пролетариата и селячеството като основна застава задачата за осъществяване на програмата-минимум.
Като истински представител на творческия марксизъм, Ленин показа революционно-демократичната диктатура на пролетариата и селячеството в развитие, разкрива диалектиката на прерастването й в нов тип държава — диктатурата на пролетариата. «Пролетариатът—пише В. И. Ленин — трябва да проведе докрай демократическия преврат, като присъедини към себе си селските маси, за да смаже със сила съпротивата на самодържавието и да парализира неустойчивостта на буржоазията. Пролетариатът трябва да извърши социалистически преврат, като присъедини към себе си масата от полупролетарски елементи, за да сломи съпротивата на буржоазията и парализира неустойчивостта на селячеството и дребната буржоазия». Първата руска революция претърпява поражение. Движението на работниците, селяните и войниците не може все още да се слее в единен поток, не е укрепнал още съюзът между пролетариата и селячеството.
Но въпреки това събитията от 1905—1907 г. оказват огромно влияние върху по-нататъшното развитие на Русия. Те подтикват към съзнателно творчество широките маси от града и селото, потиснатите народи в Руската империя.
Към началото на 1917 година страната застава пред прага на нова революция. От ударите на народните маси пада царското самодържавие. Това е голяма крачка напред в политическото развитие на Русия. Тази революция победи, защото неин вожд е работническата класа, която възглавява общодемократичното движение на милионните маси от селяни и войници за мир, хляб и свобода. Истински ръководител на работниците и селяните в революцията е болшевишката партия начело с Ленин. В Петроград, а след това и в цялата страна, са създадени Съвети на работническите и войнишки депутати — органи на въстанието и на властта на работниците и селяните, победили в революцията. Но докато болшевиките водят след себе си въстаналите маси, меншевиките и есерите бързат да завладеят ръководството в Петроградския съвет. Те са изплашени от необикновения размах на народното движение и се опитват да отвлекат пролетариата от революционната борба, да насочат разрастващото се движение в мирното русло на либералната политика, да подчинят революционната енергия на пролетариата на интересите на буржоазията. Те смятат, че след буржоазно-демократическата революция властта трябва да премине в ръцете на буржоазията и в продължение на дълго време да се установи буржоазна парламентарна република. Ето защо те встъпват в съглашение с буржоазията. В резултат на това на 2 март 1917 година в Петроград наред със Съветите е създадено Временно правителство — правителство на буржоазията и помешчиците. Меншевиките предават интересите на работниците и селяните и връчват на това правителство държавната власт. Те разглеждат Съветите като органи за контрол върху дейността на Временното правителство. По такъв начин в страната се създава двувластие.
Пред болшевиките се изправя задачата да се осъществи преминаването на цялата власт към Съветите. Те разясняват на масите класовата същност на Временното правителство като буржоазно правителство, неспособно по силата на своята природа да даде на народа нито мир, нито земя, нито истинска свобода, разобличават неговата политика и съглашателската тактика на дребнобуржоазните партии. Всички действия на болшевиките са насочени към защита на интересите на трудещите се.
Набелязвайки курса към прерастване на буржоазно-демократическата революция в социалистическа, Ленин определя и политическата форма на държавната власт. Още Маркс, изхождайки от опита на Парижката комуна говори за нова форма на държавната власт — «от типа на Парижката комуна». Върху основата на опита на двете буржоазно-демократически революции в Русия — от 1905 и 1917 г., Ленин открива републиката на Съветите като политическа форма на диктатурата на пролетариата.
«Не парламентарна република — връщането към нея от СРД /Съвети на работническите депутати/ би било крачка назад,— а република на Съветите на работническите, ратайските и селските депутати в цялата страна, отдолу догоре» - казва Ленин.
Ленин вижда във февруарската революция първата крачка към победата на социалистическата революция.
Особено голямо внимание Ленин отделя на развитието на марксистката теория за държавата и на обосноваването на диктатурата на пролетариата в периода на провеждането на Октомврийската революция, когато проблемът за създаване на социалистическата държава се оказва в центъра на вниманието .
Огромна роля в творческото развитие на марксисткото учение за държавата и диктатурата на пролетариата изиграват Лениновите трудове «Държавата и революцията» (1917 г.), «Предстоящите задачи на Съветската власт» (1918 г.), «Пролетарската революция и ренегатът Кауцки» (1918 г.), «Тезиси и доклад за буржоазната демокрация и диктатурата на пролетариата» (1919 г.), «Левичарството» — детската болест на комунизма» (1920 г.) и други. В тях Ленин развива всички основни принципи на социалистическата държавност, доказва, че от капиталистическото общество, в което буржоазията угнетява и експлоатира трудещите се маси, не може да се излезе иначе освен чрез диктатурата на пролетариата. «Който не е разбрал необходимостта от диктатура от която и да е било революционна класа за нейната победа — пише Ленин, — той нищо не е разбрал от историята на революциите или не иска нищо да знае в тази област».
Завоюването на политическата власт от работническата класа е само начало на дълбоките социални преобразования във всички области на обществения живот. Държавната власт, принадлежаща на работническата класа, е главно оръдие в борбата за смазване съпротивата на свалените експлоататорски класи, за създаване на висш тип обществени отношения, за развитие на икономиката и културата. Същността на държавата на диктатурата на пролетариата може да се разбере само когато се изследва тя във връзка с дадения икономически строй на обществото, с неговите материални и социални условия. Държавата на диктатурата на работническата класа бе породена от острата класова борба между пролетариата и буржоазията.
Съветите като форма на диктатурата на пролетариата трябва да" решават принципиално различни задачи от тези на буржоазната държава. Съветите са призвани да укрепват и разширяват социалистическата собственост, да ликвидират експлоатацията и експлоататорските класи, безработицата, да осигурят политическите и социални права на трудещите се класи.
Анализирайки характера и особеностите на освободителната борба на народните маси в епохата на империализма, Ленин още през 1916 г. изказва важното политическо положение за разнообразието на формите на диктатурата на пролетариата. След Октомврийската социалистическа революция и особено след Втората световна война международното освободително движение издигна нова форма на диктатурата на пролетариата — народната демокрация, потвърждавайки по такъв начин гениалното предвиждане на Ленин.
Опитът от социалистическото строителство в СССР показа, че в своето развитие пролетарската държава преминава два основни етапа. Първият — като държава на диктатурата на пролетариата и вторият — като общонародна държава.
Ленин доказа необходимостта от диктатура на пролетариата при прехода от капитализма към към социализма. При това той изхождаше от наличието на антагонистични обществени отношения в периода на диктатурата на пролетариата. Особеността на тази нова пролетарска държава се състои в това, че «при прехода от капитализма към комунизма потискането е още необходимо, но то е вече потискане на експлоататарското малцинство от експлоатираното мнозинство».
Наред със задачата за смазване съпротивата на експлоататорските класи диктатурата на пролетариата осъществява и други вътрешни функции, най-главните от които са: стопанско-организаторската и културно-възпитателната.
След завоюването на политическата власт от руската работническа класа на преден план излиза задачата за създаването на по-висш от капитализма обществен строй, за повишаването на производителността на труда.
В статията «Предстоящите задачи на съветската власт» Ленин посочва като най-важни въпроси организацията на отчетността, на най-строг контрол върху производството и разпределението, укрепването на трудовата дисциплина.
Построяването на социализма не е следствие от стихийно развитие, то е резултат от съзнателна целенасочена дейност на работническата класа, на целия трудов народ. Правилното ръководство в изграждането на социалистическата държава се осъществява от Комунистическата партия, която владее законите на общественото развитие, обединява в своите редове най-прогресивните представители на работническата класа, на всички трудещи се и е тясно свързана с народните маси, ползва се с пълното им доверие.
Ленин посочи, че диктатурата на пролетариата — това е система от държавни и обществени организации: Съветите на депутатите на трудещите се и техните изпълнителни и разпределителни органи, Комунистическата партия, профсъюзите, Комсомола и другите обществени организации на трудещите се, с помощта на които пролетариатът осъществява изграждането на социализма.
Важно място в системата на диктатурата на пролетариата заемат държавните учреждения и ведомства. В периода на изграждането на новото общество държавните функции се изпълняват главно от органите на Съветите. Ленин разработи пътищата за формиране на социалистическия държавен апарат и принципите на неговата дейност, разкри и показа организаторската и съзидателна роля на държавата на диктатурата на пролетариата.
В стопанско-организаторските задачи на диктатурата на пролетариата влизат: установяване на социалистическа собственост върху основните средства за производство, постепенно социалистическо преобразуване на селското стопанство, увеличаване на производителните сили и производителността на труда, премахване на експлоатацията на човек от човека, ръководене на многобройните селски маси, осъществяване на социалистическата революция в областта на идеологията и културата, развитие на науката, техниката, всемерно задоволяване на растящите материални и духовни нужди на народа.
Разработвайки въпросите за привличане на трудещите се към управлението на държавата, Ленин изисква да се държи сметка за нивото на подготовката на масите, за съществуващите възможности и особености, свойствени на всяка класа и на различните слоеве трудещи се. Той съветваше смело да се въвличат най-широките маси в контрола над производството и разпределението на продуктите. Ленин отделя изключително голямо внимание на привличането на трудовата младеж към държавна и обществена дейност. «Ние сме партия на бъдещето, а бъдещето принадлежи на младежта. Ние сме партия на самоотвержена борба със стария гнилоч, а младежта винаги първа ще тръгне на самоотвержена борба».
Ленин вижда по-нататъшното развитие на съветската държава в непрекъснатото развитиее и усъвършенстване на социалистическата демокрация. В своя труд «Държавата и революцията» той обръща внимание на това, че Маркс и Енгелс поставят демокрацията и диктатурата на пролетариата в един ред и ги разглеждат в диалектическо единство. Опирайки се на диктатурата на пролетариата, Съветите осигуряват демокрация за мнозинството, за трудещите се и върху тази основа я развиват по-нататък. Ленин, подобно на Маркс и Енгелс, счита диктатурата на пролетариата и демокрацията за необходими в съответните периоди на общественото развитие. С победата на социализма диктатурата на пролетариата завършва своята историческа мисия и от гледна точка на вътрешните задачи престава да бъде необходима .
От първите дни на социалистическото строителство Комунистическата партия се опира в своята дейност на професионалните съюзи. Оценявайки тяхното значение в управлението на държавата, в осъществяването на стопанско-организаторската функция, Ленин писа, че те са «могъщ пролетарски апарат, посредством който партията е тясно свързана с класата и масата и посредством който, при ръководството на партията, се осъществява диктатурата на класата.»
Ленин също така обоснова външнополитическата дейност на пролетарската държава. Тази дейност включва в себе си: отбраната на страната, борбата за мир и мирното съвместно съществуване между държавите с различен социален строй, всестранната подкрепа на работническото и националноосвободителното движение.
Победата на социализма в СССР и сплотяването на всички трудещи се върху основата на социалистическите производствени отношения породи нова социална общност — съветския народ. С победата на социализма държавата на диктатурата на пролетариата става политическа организация на целия народ при ръководната роля на работническата класа. Терминът «народна» определя общността на икономическата основа и интересите на всички обществени групи в социалистическата държава; това означава, че държавата не е оръдие за потискане на една класа от друга, а е въплъщение на социално-икономическото единство на обществото.
Няма коментари:
Публикуване на коментар